Markus Prime Ribs Society

IMG_5232

Şehrin en iyi kaburgacılardan olan Markus’da içeri girdiğin anda duvardaki kocaman resim dikkatleri hemen üzerine çekiyor. Masana oturup menüyü incelediğinde ise mekanın gözdesi olan dana ve kuzu kaburganın yanına seçebileceğin birçok seçenek var. Bu seçeneklerin arasında gravy soslu poutine, bamya turşusu, birçok aşamadan geçerek hazırlanan patates kızartması bunlardan sadece birkaçı. Dekorasyonuyla tam bir seyirlik olan restoranda perşembe günleri yemeğe eşlik eden canlı jazz müzikle tam bir keyif şölenine dönüşüyor.

Bamya Turşusu: 12

Kaburgalı Poutine: 34₺

Dana Kısa Kaburga: 52₺

Dana Uzun Kaburga: 85₺

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/markus-prime-ribs

 

Richess İstanbul

richess

Çok fazla yatırım yapılan restoranda yok yok! Öyle ki menüyü okumakta zorlananlar için kutularda getirilen gözlükler, temizleme mendilleri… Richess her gittiğinizde sizi mutlaka bir yenilikle karşılayacak. Çünkü, orası sürekli kendini yenileyen, en ufak detayları dahi düşünüp kendini geliştiren bir restoran. Göktürk’deki Richess’ın menüsü özenle hazırlanmış. Pekin ördeği, trüf aromalı dana madalyon, parmesan yatağında bonfile risotto menüye ilk baktığımızda dikkatimizi çekenlerden oldu. Çocuklar için hazırlanan özel bir menüleri bile var. Daha fazla bilgi edinmek için tıklayabilirsin.

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/richess

Pekin Ördeği: 85

Trüf Aromalı Dana Madalyon: 79₺

Parmesan Yatağında Bonfile Risotto: 125

 

Beyond Akaretler

beyond

Her gün 11:30 ile 04:00 arası açık ve eğlenceli bir atmosferi olan Beyond, Akaretler’in son zamanlardaki en popüler mekanlarından. Duvarlardaki led ışıklar ve içerisine girebildiğin balon havuzu için fotoğraf makinanı hazır etmeni öneririz; çok güzel kareler yakalayacağından eminiz. İçerisinde kokteyl barı bulunan Beyond’un menüsü dünya mutfağı ağırlıklı.

Limon ve Tarhun Soslu Tavuk: 35₺

Viyana Usulü Dana Şinitzel: 48₺

Elmalı Tart: 24₺

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/beyond-akaretler

 

Alta Nişantaşı

alta

Her 3 ayda bir menüsü değişen bir şef restoranı olan Alta Nişantaşı. Alta’nın ortaklarından olan ve Amerika’da eğitim gören Şef Burçak Ersen, Türkiye’ye geri döndükten sonra her yemeğin bir mevsimi olduğunu savunan, yerel üreticiyi destekleyici tavrıyla mevsimine göre menüleri yeniliyor. Alta’nın renkli ve kaliteli menüsü için lüks ve ulaşılabilir tabirini kullanabiliriz. Dikkat çekici yemeklerden tavuk ciğeri pate, beef bourguignon, vişneli kuskus risotto bu dönemin yemeklerinden.

Tavuk Ciğeri Pate: 25

Beef Bourguignon: 60

Vişneli Kuskus Risotto: 47

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/alta-nisantasi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir