Beyoğlu Şaraphanesi

Beyoğlu Şaraphanesi

İstanbul’un ruhunu en güzel yansıtan yerlerden Asmalı Mescit’deki Beyoğlu Şaraphanesi bu ay radarımıza takılan, romantik mekanlardan biri. Yeni nesil şaraphane temasıyla karşımıza çıkan Beyoğlu Şaraphanesi’nde cuma ve cumartesi günleri Dj performansı var. Geri kalan diğer günlerde ise şaraphane atmosferine uygun setten müzik çalınıyor. Beyoğlu Şaraphanesi’nin kavı genelde yerel üreticinin üzümlerinden yapılan şaraplarıyla dolu.  Menüde bulunan şaraplar ‘renk’ kodlarıyla ayrılmış, bu sayede hangi şarap ile hangi yemek, atıştırmalık ve peynirin ideal uyumu sağlayacağını kolayca anlayabiliyorsun. Peynir menüsünde ağırlıklı olarak Anadolu peynirlerini, Kastamonu pastırması, karabiberli rozbif, bacon gibi et çeşitleriyle birleştirebilirsin.

Şömineli ilk giriş katı romantik bir ortam için çok uygun. İlkbahar-yaz dönemi için ise teras bölümü çok keyifli. 3.katlarını ise özel grup toplanmalarına ve partiler için ayrılmış.

Kişi başı fiyat şarap seçimine göre değişse de 125₺ ile 175₺ gibi bir aralık verebiliriz. Seçeceğin 4’lü peynir 60₺, 4’lü et seçimi ise 70₺.

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/beyoglu-saraphanesi

 

İncirli Şaraphane

IMG_3351

İstanbul Kuruçeşme’de bulunan İncirli Şaraphane Türkiye’nin en büyük kavına sahip şaraphanelerinden biri olarak tanınıyor. Eski bir şarap imalathanesinin yerine restore edilip yapılan İncirli Şaraphane’de 600’e yakın şarap menüsünün yanında odun fırından çıkan pizzaları da mutlaka tatmalısın. Çorum’dan gelen kargı tulumu, Kars gravyeri, mağaralarda 6 ay dinlendirilen obruk mağara karaman tulumu; füme dil, antrikot füme, bresoala, biber salamıdan oluşan dana şarküteri tabağını mutlaka denemelisin.

Tüm dünyada giderek tanınan Türk şaraplarını kavında bulunduran İncirli, bu şarapları bizlerle buluşturuyor. Diren, Doluca, Kayra, Kavaklıdere, Nusretbey, Pamukkale, Paşaeli, Prodom, Selendi, Sevilen, Suvla, Urla, Vinkara, Yazgan gibi Türkiye’nin önde gelen markaları ve butik üreticilerinin şarapları bulunuyor.

Kişi başı fiyatlar şarap seçimine göre değişsede ortalama fiyatın 75₺ ile 125₺ arasında olduğunu söyleyebiliriz.

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/incirlisaraphane

 

Sensus Şarap ve Peynir Butiği

Sensus Şarap ve Peynir Butiği

İçeri girer girmez bir mahzene girmiş gibi hissedeceğiniz bir yer Sensus Şarap ve Peynir Butiği.400’e yakın kavıyla beraber Galata’nın huzurlu dokusunda sizi bekliyor. ‘İyi şarap pahalı şarap değildir’ mottosunu benimseyen Sensus, şarap severler için uygun fiyata kaliteli üzümlerden yapılan şarap seçenekleri sunuyor. Hangi şarabın damak tadınıza en uygun şarap olduğunu belirlemek için tadım menüsü de seçebilirsiniz. Sensus, sadece bir şaraphane değil, çok sayıda peynir ve yemek menüsüne de sahip. Mekanın içerisinin bir tarafında piyano var, ve bu kısım diğer bölümlere göre biraz daha loş, bu sebeple romantik bir akşam yemeği için çok uygun. Fakat kalabalık gruplarla da gidebileceğiniz ve sohbeti çoğaltabileceğiniz bir atmosfere de sahip. İç dekorasyonunda, duvarda asılı Türk şaraplarını gördüğünüzde bu kadar Türk şarabı olduğuna şaşıracağınızı düşünüyoruz.

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/sensussarap

 

Tarihi Pano Şaraphanesi

Tarihi Pano Şaraphanesi

Beyoğlu’nun en eski mekanlarından biri olan Tarihi Pano Şaraphanesi 121 yaşında. 100 küsür yıl öncesinin atmosferini hissedebileceğin, tarih kokan bir yer. Duvarlarda bulunan geçmişe ait Pano’da çekilmiş fotoğraflar mekana daha çok anlam katıyor. Özgür Şef’in işletmeciliğini yaptığı mekanda şaraba eşlik eden etlerin de ne kadar başarılı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Lezzetli yemekler yiyip, tarihe şahit olmak insana çok ayrı bir zevk veriyor.

https://www.reztoran.com/tr/istanbul/pano-saraphanesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir