original

Zeferan Restaurant

Azerbaycan mutfağının en iddialı temsilcilerinden biri Zeferan Restaurant. Azerbaycan coğrafyasının çeşitliliğini ve lezzetlerini Executive şef Ramin Nuriyev’in elinden çıkıyor. Ürün çeşitliliği, bu ürünlerin birbirleriyle harmanlanması Azerbaycan yemeklerinin zenginliğini arttıran faktörlerdendir. Bu çeşitliliğin yanında Zeferan’da kullanılan pişirme teknikleri de çok dikkat çekici. Bakır kazanlar, siniler, kepçe anlamına gelen çömçeler yemeklerin lezzetine lezzet katan unsurlardan. Kutab, kükü, düşbere çorbası, lüle kebabı, tike kebabı gibi kolay kolay bulunamayacak lezzetleri Zeferan bize sunuyor.

Azerbaycan kültüründe yemeğin tamamlayıcısı çay, yemek ritüellerinde büyük önem taşıyor. Çay’ın yanına feyhua (Azerbaycan’a özgü bir meyve), kayısı, vişne, çilek, böğürtlen ve zeytin gibi meyvelerden yapılan mürebbe adı verilen reçeller, kuru yemiş, meyveler ve çeşitli yöresel hamur işleri eşlik ediyor.

Panoramik bir manzaraya sahip olan Zeferan Restaurant hem Tarihi yarımadadan Prens Adalarına kadar görüyor.

 

pera thaii

Pera Thai

İstanbul’un en eski Tayland restoranı olan Pera Thai İstanbul Taksim Tünel’in orada yer alıyor. Tayland yemeklerinin en önemli özelliği olan baharat ve acıyı Pera Thai’de ki bütün yemeklerde hissediyorsun. İsteğine göre baharat ve acıların oranlarını azaltıp senin damak tadına yatkın hale getirebiliyorlar. Restoranın en çok tercih edilen yemekleri karides tempura, sarımsak ile kızartılmış balıklar (Pla Tod Kratiam), acılı karides çorbası (Tom Yam Gung), Thai Mantısı (Dim Sum), Acılı Noodle Salatası (Yum Woon Sen), Taylan usulü ev yapımı noodlelar var. Yemeklerin aralarında tatları dengelemesi ve bir sonraki yiyeceğin lokmanın tadını daha iyi alman açısından meyve özleri ve şuruplardan özel olarak hazırlanan içecekleri mevcut.

Pera Thai 2004 yılında ‘En İyi Uzakdoğu Restoranı’ seçildi ve 2006 yılında Tayland Turizm ve Ticaret Bakanlığı tarafından ‘Thai Select’ ödüllerine layık görüldü.

 

L'orient

L’orient İstanbul

Lübnan Mutfağını sunan ve Nişantaşı’nda açılan L’orient İstanbul, şık ve ferah tasarımıyla son zamanların trend mekanlarından biri. Mermer masalar, aynalı tavanı, iç mekan bitkileriyle Doğu’nun ihtişamıyla modern zaman dekorasyonunun harmanlanmasını hissediyorsunuz. Ortamı sıcak ve samimi.

Lübnan yemekleri denince akıllara ilk olarak falafel geliyor. L’Orient’in menüsünü hazırlanırken geleneksel tariflere sadık kalınmış. Yemeklerde kullanılan baharatları ve malzemeleri Lübnan’dan getiriyorlar.  Restorantın yıldız mezelerinden humus, falafelin çıtır çıtır üst yapısı, mutabal kebbe, shrimp bulgur ve kendi başına bitiremeyeceğin kadar büyük gelen beef tenderloini mutlaka denemelisin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir