İstanbul’un tarihi kadar güzel bir şey varsa o da bu tarihe binlerce misafiriyle tanıklık eden restoranlar. Haliç, Pera, Asmalımecsit, Agora ve daha nice semt çok muhabbete, çok kahkahaya şahit olmuştur. İşte biz de size İstanbul’un 6 klasik restoranını yazdık!

 Yakup 2 / Asmalımescit-Beyoğlu

yakup 2

Yakup 2 Restaurant’ın en büyük amacı hep ‘yeni klasik’ kalmak. 1977’den beri Yakup 2’yi özel kılan 2 nokta var. Bunlardan biri meyhane sanatını Rum ve Ermeni ustalardan gelen geleneklerin devralınmasıyken diğeri, benzersiz mezeleri yaratmak için 33 yıldır Cemal Usta’yla çalışıyor olmaları. İstanbul klasiği olan restoranın tam 150 kişilik teras bahçesi var. Ve bu bahçe zeytin, kiraz, limon, mandalina ağaçlarıyla bezeli. Büyük ve kalabalık grupların özellikle çok tercih ettiği bir alan. İçerde ise geçmişten bugüne gelen kültür ve sanat üstatlarının Yakup 2’de yaşadığı anılardan izler var. Siz de İstanbul’u İstanbul’u en iyi tanıyanlarla keşfetmek isterseniz Yakup 2’yi mutlaka ziyaret edin.

Fix menü 10 kişi ve üzeri gruplar için gerçerli

Limitsiz alkollü fix menü fiyatı kişi başı 175 tl.

Yakup 2’nin efsaneleşmiş mezeleri için tıklayın

Yakup 2’nin tüm bilgileri Reztoran’da

Agora Meyhanesi 1890 / Balat-Fatih

agora

Akla ilk “burada yaşar aşkların en divanesi” geliyor dimi, “en şahanesi”? Yapılacak 100 şey listeniz arasına,  İstanbul’da Agora Meyhanesi 1890’a mutlaka git maddesini eklemenizi tavsiye ediyoruz! Agora, Antik Yunan’da toplanma yeri anlamına gelen, bütün sokakların çıktığı meydan anlamına geliyordu. Haliç’e bakan Agora Meyhanesi de Balat’ın bütün sokaklarının çıktığı yerde agoradaydı. 1890 yılında Kaptan Asteri tarafından açıldı ve en son namı diğer Kaptan Hristo bayrağı devraldı ve meyhaneyi işletmeyi aralıksız olarak sürdürdü. Bu tarihi meyhane incelikle restore edildi ve bugün sizleri ağırlamayı bekliyor.

Cuma ve cumartesi günleri fix menüler 10 kişi ve üzeri gruplar için zorunlu.

Limitli yerli alkollü fix menü 4 kişi ve üzeri gruplar için geçerli ve fiyatı 145 tl.

Limitsiz yerli alkollü fix menü 10 kişi ve üzeri gruplar için geçerli ve 185 tl.

Agora Meyhanesi’nin tüm bilgileri Reztoran’da

Cibalikapı Balıkçısı Haliç / Balat-Fatih

cibalikapı

Eski meyhane kültüründe nasılsa Cibalikapı Balıkçısı’nda da öyle bir hava var. Hani eski Türk filmlerinden fırlamış gibi derler ya gerçekten öyle. Ahşap bina, ahşap zemin, tahta masa, tahta sandalyeler. Salaşlık, derin muhabbet, bol kahkaha, bol kadeh, bol meze. Cibalikapı Haliç’te Cibalikapı’nın hemen yanında Hasköy’den tarihi Galata Kulesi’ne, Topkapı Sarayı’na uzanan nefis bir manzara var. Sohbetleri bastırmayan müzikleriyle fonda taş plaktan gelen şarkıların keyfi de çok başka.

Tadım menüsü iki kişiliktir ve fiyatı 190 tl.

Fix menüler 4 kişi ve üzeri gruplar için geçerli, 10 kişi ve üzeri gruplar için zorunlu.

Limitli yerli alkollü fix menü fiyatı kişi başı 160 tl.

Cibalikapı Balıkçısı Haliç’in tüm bilgileri Reztoran’da

Mahkeme Lokantası / Karaköy-Beyoğlu

mahkeme

İstanbul’un en çok ziyaret edilen, en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri tarihi Galata Kulesi ve çevresindeki yapılar. Cenevizlilerin yaşadıkları dönem boyunca inşa ettiği pek çok yapı sonrasında şehrin simgesi haline geliyor. Galata Kulesi, Perşembe Pazarı bölgesindeki Ceneviz Mahkeme binası da bunlar arasında. İşte Mahkeme Lokantası ismini bu binadan alıyor. Lokanta geleneğinden gelen usulle pazartesi ve cumartesi günleri öğlen yemeği için de çokça tercih ediliyor.

Öğlen yemekleri pazartesi ve cumartesi günleri, saat 12:00-16:00 arasında.

Fix menüler 6 kişi ve üzeri gruplar için geçerli ve 3 farklı fix menüleri bulunuyor.

Fix menü 1: Alkolsüz fix menü fiyatı 120 tl.

Fix menü 2: Limitli alkollü fix menü fiyatı kişi başı 160 tl.

Fix menü 3: Limitli alkollü fix menü fiyatı kişi başı 175 tl.

Mahkeme Lokantası’nın tüm bilgileri Reztoran’da

Hacı Abdullah Beyoğlu / Taksim-Beyoğlu

hacı abdullah

Kuzu Tandır, İç Pilav, Elbasan Tava, zeytinyağlılar, kompostolar, keşküller, ayva tatlıları ve daha saymaya dayanamayacağımız onlarca Osmanlı lezzeti. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan İkinci Abdülhamit tarafından verilmiş. 1815 yılında “Abdullah Efendi Lokantası” Karaköy Rıhtımı’ndan Beyoğlu’na taşınmış. Zaman içinde yeri ve ismi değişse de ustadan çırağa olan gelenekselleşmiş mirasyla 1958 yılında şimdi bulunduğu yerde, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesine taşınmış. Osmanlı lezzetlerinin aslında 90 yıllık bir geleneğinden bahsediyoruz! Yapılacaklar listesine burayı da ekleyin deriz.

Kuzu Tandır: 48 tl.

Hünkar Beğendi: 16 tl

Karışık Zeytinyağlı: 32 tl.

Ayva Tatlısı: 12 tl.

İncir Tatlısı: 15 tl.

Biz favorilerimizi söyledik çok daha fazlası Reztoran’ın sayfasında!

Hanedan Balık Restaurant / Merkez-Beşiktaş

hanedan

Beşiktaş’ta boğaz manzarasının tadını çıkarmak için işte en klasik adreslerden biri Hanedan Restaurant. Bir katında et, diğer katında balık tatlarının sunulduğu restoran çok seviliyor ve çok tercih ediliyor. Akşam iş çıkışlarında, arkadaş sohbetlerinde, gidip güzel bir manzaraya karşı güzel yemekler yiyelim dediğimiz her anda aklımıza ilk gelenlerden. Çünkü İstanbul resminin en güzel yerlerinden biri.

Hanedan Balık Restaurant’in iki adet fix menüsü bulunuyor ve fix menüler 10 kişi ve üzeri gruplar için geçerli.

Fix menü 1:

Alkolsüz fix menü fiyatı 130 tl.

Limitli yerli alkollü fix menü fiyatı kişi başı 165 tl.

Fix menü 2:

Alkolsüz fix menü fiyatı kişi başı 140 tl.

Limitli yerli alkollü fix menü fiyatı kişi başı 140 tl.

Hanedan Et Restaurant’ta fix menü 10 kişi ve üzeri gruplar için geçerli.

Alkolsüz fix menü fiyatı kişi başı 140 tl.

Limitli yerli alkollü fix menü fiyatı kişi başı 170 tl.

Hanedan Et Restaurant

Hanedan Balık Restaurant

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir